Huvudmeny

Startsidan
Om StOF
Styrelsen, stadgar
Ungdomsverksamheten
Atlasinventeringen
Bli medlem

Storskarv

Tidningen

Program

Snabbguide
Hela programmet Reserapporter

Nytta och nöje

Länksamling
Upprop, blanketter och aktiviteter
Radannonser

Studiefrämjandets logotyp

 

 

 

 

 

 

100425 Orhem

Ledarhundsklubben-Stockholms län

Pippi i Orhemsskogen

Denna ovanligt vackra och varma vårsöndag den 25 april möttes 10 av föreningens medlemmar upp av ornitologerna Tony och Lena Johansson utanför kaffestugan Torpet i Orhem. En fjärdedel av föreningens medlemmar har nu både bokstavligt och bildligt fått pippi på hjärnan.

Det blev en lärorik söndagsförmiddag både för oss men också för ornitologerna. De hade aldrig varit ute med synskadade personer på fågelexkursion.

Vi hann inte ens förflytta oss från parkeringen förrän fåglalåt från alla håll uppmärksammades. Bofink och talgoxe hördes bäst och de kände de flesta igen, men sedan blev det svårare. Grönfinken, blåmesen och nötväckan blev ytterligare bekantskaper och en kråka kom med på köpet.

När vi sedan sakta förflyttade oss in i skogen och ned mot Flatensjön fanns det ytterligare sångare att studera. Rödhaken med sin sirliga sång var nog den flitigaste under den här morgonen, men vi hörde såväl taltrast som koltrast och nötskrika. Grönsiskan och svartmesen hörde vi också men mycket blygsamt.

Efter allt detta ”öronspännande” gick vi ned till DBFK:s sportstuga Där vi hade förvarnat om vår ankomst för en välbehövlig kaffepaus. Tord Ström tog emot oss med öppen brasa och färdigkokt kaffe.

Fågelskådare

Tony och Lena hade släpat med sig ca 8 st uppstoppade fåglar som de fått låna från en skola i Jakobsberg. Nu fick vi mer påtagligt stifta bekantskap med dem som sprider välljud i vårmarkerna. Den största fågeln vi fick känna på var en skata och den minsta en kungsfågel. Under tiden fick vi dessutom från en CD-spelare repeterat den fåglalåt vi lyssnat på under morgonen.

När vi den 30 maj går Ådran runt, ca 5 km, blir det mer fåglar att lyssna på, men då får vi göra det på egen hand utan någon ornitologisk hjälp. För oss som var med den här förmiddagen blir det examen då.

Det kändes hur som helst att vi alla var nöjda med den lyckade ”fågelskådningen”.

Monica Ulmeryd
2010-04-25

Åter sidans topp